اینستاگرام با قابلیت PLAYBACK

اینستاگرام با قابلیت Playback

اینستاگرام با قابلیت Playback نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۲۱، اینستاگرام قصد دارد تا خاطرات شیرینی که کاربران با این پلتفرم ساختند را مرور کند و در اختیار آن‌ها نیز قرار دهد. در ادامه‌ی معرفی قابلیت‌های جدید اینستاگرام، این شرکت از قابلیت Playback رونمایی کرد که کاربران با استفاده از ویژگی جدید قادر خواهند بود تا ۱۰ استوری برتر و خاطره انگیز خود را در سال ۲۰۲۱ دوباره به اشتراک بگذارند تا یاد و خاطره‌ی آن‌ها را زنده کنند.

این پلتفرم به صورت رندم ۱۰ استوری از استوری‌های سال ۲۰۲۱ شما را انتخاب کرده، اما شما می‌توانید این استوری‌های به سلیقه‌ی خودتان حذف یا ویرایش کنید. این قابلیت جدید از دیروز برای کاربران منتشر شده و اینستاگرام می‌گوید که قابلیت Playback در مدت زمان محدودی و تنها تا چند هفته‌ی آینده در دسترس خواهد بود.

پس از انتشار این قابلیت برای کاربران، آن‌ها پیامی را در فید اینستاگرام خود می‌بینند که از آن‌ها دعوت می‌کند تا یک Playback ایجاد کنند. در این پیام آمده که « برای اینکه به شما در مرور اتفاق‌های خاطره انگیز سال ۲۰۲۱ کمک کنیم، یک Playback از استوری‌های سال ۲۰۲۱ شما ایجاد کردیم. شما می‌توانید قبل از اشتراک‌گذاری، آن را اضافه یا حذف کنید.» کاربران می‌توانند با انتخاب گزینه‌ی View Playback آن را مشاهده و به سلیقه‌ی دلخواه خودشان ویرایش کنند.

به نظر می‌رسد که اضافه کردن چنین قابلیت‌هایی آن هم در پایان سال که کاربران معمولا عکس‌ها و اتفاقات خاطر انگیز سال خود را مرور می‌کنند، با استقبال خوبی روبرو می‌شود. اما برای برخی از کاربران نیز سوال است که چرا اینستاگرام قابلیت ساده‌تری که سال‌های گذشته بسیار نیز محبوب بود یعنی نه عکس برتر کاربران را از این پلتفرم حذف کرده است. به هر حال این شرکت قابلیت Playback را بر نه عکس برتر کاربران ترجیح داده و شاید دلیل آن اهمیت بیشتر به بخش استوری پلتفرم خود باشد.

یکی از مقوله‌هایی که بیش‌ از پیش در پایان سال مورد توجه برخی از شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد، مرور خاطرات و لحظات به یاد ماندنی سال گذشته‌ی کاربران است. بسیاری از اپلیکیشن‌های مختلف کاربران را به ساختن عکس‌های برتر خود برای به اشتراک گذاری آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام تشویق می‌کنند. متا، شرکت مادر اینستاگرام نیز یک ویدیوی خودکار از لحظات خاطره انگیز کاربران ارائه می‌دهد، اما از ابزار‌های ویرایش مانند حذف و ویرایش عکس‌ها در اینستاگرام بهره نمی‌برد.

شایان ذکر است که اکثر برنامه‌ها و پلتفرم‌ها هنوز نتوانسته‌اند محبوبیت ویژگی Wrapped اسپاتیفای در پایان سال را تکرار کنند، که به کاربران امکان می‌دهد آهنگ‌ها، هنرمندان و ژانرهای موسیقی برتر خود را ببینند و به اشتراک بگذارند.

این روزها خبرها و گزارش‌های زیادی از قابلیت‌های جدید اینستاگرام به گوش می‌رسد. این قبیل خبرها نشان دهنده‌ی آن هستند که مدیران این شرکت همواره در تلاش‌اند تا با ارائه‌ی قابلیت‌های جدید و جالب به تعداد کاربران بی‌شمار خود در این پلتفرم اضافه کنند. یکی از این قابلیت‌ها که اینستاگرام در حال تست و آزمایش آن است، امکان افزودن ناظر به ویدیوهای لایو است.

با این کار ناظر لایو می‌تواند نظرات، درخواست‌ها برای اضافه شدن به لایو، پرسش‌ها و موارد دیگر را غیرفعال کند. قبلا مشخص نبود که چند نفر می‌توانند یک لایو اینستاگرامی را بگردانند. به‌عنوان مثال، توییتر به شما امکان می‌دهد دو میزبان مشترک را در پلتفرم اسپیس تنظیم کنید، اما اینستاگرام در حال حاضر فقط بر روی اضافه کردن یک نفر به‌عنوان ناظر لایو کار می‌کند.

از دیگر به‌روزرسانی‌های اینستاگرام می‌توان به قابلیت لایک استوری‌ها اشاره کرد. این پلتفرم از ماه آگوست (مرداد ماه) شروع به آزمایش این قابلیت جدید کرده است. طی چند ماه گذشته، این شرکت یک صفحه‌ی مخصوص به این قابلیت اضافه کرده، که باز هم تاکید می‌کند که این یک آزمایش است و لزوما قرار نیست چنین قابلیتی با این شکل به اینستاگرام اضافه شود.

اینستاگرام با قابلیت PLAYBACK

همچنین جدیدا نیز کاربران این پلتفرم محبوب قادر هستند تا به پست‌های فید خود موسیقی اضافه کنند. این قابلیت هم اکنون در مناطق محدودی در دسترس کاربران قرار دارد. هنگامی که قصد دارید پستی را منتشر کنید، با منوی جدیدی برای انتخاب موسیقی مواجه می‌شوید. سپس می‌توانید چند ثانیه از آهنگ خاصی که دوست دارید را به پست خود اضافه کنید. حقیقتا، عملکرد این قابلیت شبیه به اضافه کردن موسیقی به استوری و ریلز است، اما این بار در پست‌های فید اصلی شاهد اضافه کردن موسیقی خواهیم بود.

روز چهارشنبه نیز مدیر ارشد اجرایی اینستاگرام از بازگشت نسخه‌ای از فید زمانی این پلتفرم در سال آینده خبر داد. با بازگشت احتمالی این قابلیت، کاربران می‌توانند به راحتی آخرین پست‌ها را در ابتدا و به ترتیبی زمانی که به اشتراک گذاشته شده‌اند ببینند. باید دید در ماه‌های آینده اینستاگرام با چه ویژگی‌های جدیدی کاربرانش را سوپرایز می‌کند.

منبع: TheVerge