اندروید ۱۲

چه زمانی برای گوشی شما منتشر می‌شود؟

بالاخره گوگل دو روز قبل نسخه‌ی نهایی اندروید ۱۲ را برای گوشی‌های پیکسل منتشر کرد. اندروید ۱۲ نسبت به نسل قبلی از چندین ویژگی جدید بهره می‌برد که به غیر از تحول در رابط کاربری، باید به مواردی مانند اسکرین‌شات اسکرولی، حالت تک دست و دیگر موارد اشاره کنیم.

اما در این میان، بسیاری از کاربران گوشی‌های شرکت‌هایی مانند سامسونگ، شیائومی، نوکیا و دیگر برندها می‌پرسند که اندروید ۱۲ چه زمانی به گوشی آن‌ها راه پیدا می‌کند؟ بیشتر شرکت‌ها برنامه‌ی زمان‌بندی خود را برای این کار اعلام نکرده‌اند ولی با توجه به روند سال‌های گذشته، در این زمینه با دقت خوبی می‌توانیم تاریخ احتمالی را مطرح کنیم.

ایسوس

اندروید ۱۲

ایسوس اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۰ را حدود ۲ ماه بعد از انتشار آن منتشر کرد. برای اندروید ۱۱ هم شاهد سرعت بالای این شرکت بودیم و فقط ۳ ماه بعد از انتشار این کار انجام شد. به همین خاطر احتمالا در ماه ژانویه (دی-بهمن) اندروید ۱۲ برای گوشی‌های ایسوس ارائه می‌شود. همچنین احتمال انتشار در انتهای دسامبر (اوایل دی) وجود دارد.

ایسوس سال گذشته اندروید ۱۱ را ابتدا برای سری ذن‌فون ۶ ارائه کرد و بعد از آن به گوشی‌های جدیدتر یعنی سری ذن‌فون ۷ توجه نشان داد که همین رویکرد تعجب بسیاری از کاربران ایسوس را به همراه داشت. در رابطه با برنامه‌های ایسوس برای اندروید ۱۲ هنوز گزارش موثقی منتشر نشده ولی در هر صورت به احتمال زیاد در ابتدا به گوشی‌های سری ذن‌فون ۷ یا ۸ راه پیدا می‌کند. متاسفانه ایسوس برای آپدیت اندروید گوشی‌های گیمینگ راگ سابقه‌ی خوبی ندارد و به همین خاطر حداقل تا ۶ ماه آینده نباید انتظار راه‌یابی اندروید ۱۲ به این گوشی‌ها را داشته باشید.

  • تاریخ احتمالی انتشار اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۲: ژانویه ۲۰۲۲ (دی-بهمن ۱۴۰۰)

گوگل

اندروید 12

گوشی‌های گوگل مطابق معمول اولین گوشی‌هایی هستند که آپدیت اندروید را دریافت می‌کنند. امسال گوشی‌های پیکسل ۳ به بعد اندروید ۱۲ را دریافت کردند و سری پیکسل ۶ هم همراه با این نسخه به دست کاربران می‌رسند.

LG

اندروید 12

شرکت LG دیگر گوشی نمی‌سازد اما مدت‌ها قبل اعلام کرد که اندروید ۱۲ را برای تعدادی از گوشی‌های خود منتشر می‌کند. اگرچه LG نام این گوشی‌ها را اعلام نکرده، ولی به نظر می‌رسد گوشی‌های پرچم‌دار و رده‌بالا مانند Wing و V60 این آپدیت را دریافت می‌کنند.

LG چهار ماه بعد از انتشار اندروید ۱۱ این نسخه را برای گوشی‌های خود منتشر کرد. اگر امسال هم همین روند تکرار شود، حوالی ماه فوریه (بهمن-اسفند) اندروید ۱۲ را به دست بخشی از کاربران خود می‌رساند. اما از آنجایی که بازار موبایل دیگر برای LG اهمیتی ندارد، احتمالا کاربران این شرکت باید مدت بیشتری منتظر بمانند.

  • تاریخ احتمالی انتشار اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۲: فوریه ۲۰۲۲ (بهمن-اسفند ۱۴۰۰)

موتورولا

اندروید 12

شرکت موتورولا اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۰ را ۳ ماه بعد از انتشار آن برای گوشی‌های خود منتشر کرد. برای اندروید ۱۱ چهار ماه بعد از انتشار این کار انجام شد. به همین خاطر احتمالا امسال در ماه ژانویه یا فوریه این کار انجام می‌شود. باید خاطرنشان کنیم موتورولا معمولا آپدیت‌های خود را ابتدا برای کاربران برزیلی منتشر می‌کند و سپس به کشورهای دیگر توجه نشان می‌دهد.

  • تاریخ احتمالی انتشار اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۲: ژانویه-فوریه ۲۰۲۲ (دی تا اسفند ۱۴۰۰)

نوکیا

اندروید 12

گوشی‌های نوکیا در زمینه‌ی دریافت اندروید ۱۰ سرعت شگفت‌انگیزی داشتند و این شرکت فقط یک ماه بعد از انتشار این نسخه‌ی اندروید، روند ارائه‌ی آن را آغاز کرد. اما برای اندروید ۱۱ حدود ۵ ماه بعد از انتشار، کاربران گوشی‌های این شرکت موفق به دریافت نسل یازدهم اندروید شدند.

نوکیا هم هنوز برنامه‌ی زمان‌بندی خود را برای انتشار اندروید ۱۲ اعلام نکرده ولی احتمالا امسال عملکرد بهتری نسبت به سال گذشته ارائه می‌دهد. به همین خاطر حدس می‌زنیم حدود ۳ ماه بعد از انتشار، اندروید ۱۲ به دست کاربران گوشی‌های این شرکت می‌رسد.

  • تاریخ احتمالی انتشار اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۲: ژانویه-فوریه ۲۰۲۲ (دی-بهمن ۱۴۰۰)

وان‌پلاس

اندروید 12

شرکت وان‌پلاس معمولا در زمینه‌ی آپدیت گوشی‌های خود سرعت‌عمل زیادی دارد و انتظار داریم برای اندروید ۱۲ هم این روند تکرار شود. وان‌پلاس حدود یک ماه بعد از انتشار اندروید ۱۰ و ۱۱، این نسخه را ارائه داد و این یعنی حوالی ماه نوامبر (آبان-آذر) می‌توانیم انتظار راه‌یابی اولین نسخه‌ی پایدار اندروید ۱۲ به برخی از گوشی‌های این شرکت را داشته باشیم. در زمینه‌ی گوشی‌های موردنظر هم سری وان‌پلاس ۹ ابتدا اندروید ۱۲ را دریافت می‌کنند و تا سری وان‌پلاس ۷ هم از این نسخه بهره‌مند خواهند شد.

  • تاریخ احتمالی انتشار اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۲: نوامبر ۲۰۲۱ (آبان-آذر ۱۴۰۰)

اوپو

اندروید 12

اوپو هم در زمینه‌ی سرعت انتشار نسخه‌های جدید اندروید سابقه‌ی خوبی دارد. سال گذشته حدود یک ماه بعد از انتشار اندروید جدید، نسخه‌ی پایدار آن در اختیار کاربران یکی از گوشی‌های اوپو قرار گرفت. به همین خاطر امیدواریم امسال هم این روند تکرار شود. بنابراین اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر (آذر) می‌توانیم انتظار راه‌یابی نسخه‌ی پایدار ۱۲ به یکی از گوشی‌های اوپو را داشته باشیم.

  • تاریخ احتمالی انتشار اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۲: نوامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰)

ریلمی

اندروید 12

ریلمی از جمله شرکت‌هایی است که روزبه‌روز به شهرت آن افزوده می‌شود. این شرکت اولین نسخه‌ی پایدار اندروید ۱۰ را حدود ۴ ماه بعد از انتشار ارائه کرد ولی برای اندروید ۱۱ سرعت‌عمل بیشتری داشت و فقط ۳ ماه بعد از انتشار چنین کاری انجام شد. بر اساس همین اطلاعات، به احتمال زیاد اندروید ۱۲ حوالی ماه‌های ژانویه یا فوریه (دی تا اسفند) به دست تعدادی از کاربران گوشی‌های ریلمی می‌رسد. مانند دیگر شرکت‌ها، ابتدا جدیدترین گوشی‌های گوشی‌های پرچم‌دار ریلمی این نسخه را دریافت می‌کنند و سپس گوشی‌های ضعیف‌تر و ارزان‌تر از این نسخه بهره‌مند خواهند شد.

  • تاریخ احتمالی انتشار اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۲: ژانویه-فوریه ۲۰۲۲ (دی-بهمن ۱۴۰۰)

سامسونگ

سامسونگ

به نظر می‌رسد عملکرد سامسونگ در زمینه‌ی آپدیت اندروید سال به سال بهتر می‌شود. سال گذشته حدود ۳ ماه بعد از انتشار اندروید ۱۱، اولین نسخه‌ی پایدار آن برای گوشی‌های سامسونگ ارائه شد. به همین خاطر امسال هم احتمالا شاهد تکرار این برنامه خواهیم بود ولی از طرف دیگر شاید این شرکت بتواند نسخه‌ی موردنظر را زودتر منتشر کند.

به احتمال زیاد سری گلکسی S21 اولین گوشی‌هایی هستند که که این نسخه را دریافت می‌کنند و سپس سامسونگ آن را برای آخرین مدل گلکسی نوت و گوشی‌های تاشوی خود ارائه خواهد داد. طبق وعده‌ی سامسونگ، بسیاری از گوشی‌های سری گلکسی A و گلکسی M اندروید ۱۲ را دریافت می‌کنند.

  • تاریخ احتمالی انتشار اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۲: ژانویه ۲۰۲۲ (دی-بهمن ۱۴۰۰)

سونی

سونی

سونی دیگر حضور چندانی در بازار موبایل ندارد ولی همچنان به ساخت گوشی‌های هوشمند ادامه می‌دهد. در رابطه با آپدیت جدیدترین نسخه‌ی اندروید هم بر اساس روند سال‌های گذشته، احتمالا حوالی ماه ژانویه جدیدترین گوشی‌های پرچم‌دار سونی موفق به دریافت اولین نسخه‌ی پایدار اندروید ۱۲ خواهند شد.

  • تاریخ احتمالی انتشار اولین آپدیت پایدار اندروید ۱۲: ژانویه ۲۰۲۲ (دی-بهمن ۱۴۰۰)

ویوو

ویوو

مانند بسیاری از شرکت‌های دیگر، ویوو هم سال گذشته حدود ۳ ماه بعد از انتشار اندروید ۱۱، این نسخه را برای گوشی‌های خود ارائه داد. این یعنی امسال هم در حوالی ماه ژانویه می‌توانیم انتظار راه‌یابی اندروید‌ ۱۲ به حداقل یکی از گوشی‌های پرچم‌دار را داشته باشیم. اگرچه نام این گوشی رسما اعلام نشده، ولی به نظر می‌رسد ویوو X70 پرو به عنوان اولین گوشی دریافت‌کننده‌ی اندروید‌ ۱۲ انتخاب شده است.

  • تاریخ احتمالی انتشار اولین آپدیت پایدار اندروید‌ ۱۲: ژانویه ۲۰۲۲ (دی-بهمن ۱۴۰۰)

شیائومی

شیائومی

شرکت شیائومی سال گذشته از همان ابتدای انتشار اندروید ۱۱، نسخه‌ی بتای آن را ارائه کرد. متاسفانه امسال چنین کاری تکرار نشده ولی احتمالا تا حدود دو ماه دیگر روند انتشار نسخه‌ی پایدار آن آغاز می‌شود. بر اساس روند سال‌های گذشته، به احتمال زیاد در ابتدا گوشی‌های پرچم‌دار سری می ۱۱ این نسخه را دریافت می‌کنند و سپس اندروید‌ ۱۲ به دیگر گوشی‌های این شرکت می‌رسد.

منبع: Android Authority