دیش جدید استارلینک 

دیش جدید استارلینک 

حالا مشتریان علاقه‌مند می‌توانند با استفاده از دیش جدیدی از صورت فلکی ماهواره‌ای در حال رشد شرکت «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) در مدار پایین زمین استفاده کنند. این آنتن جدید یک گزینه‌ی نازک‌تر و سبک‌تر از آنتن دایره‌ای است که کاربران نسخه‌ی بتای استارلینک از سال گذشته آن را آزمایش کرده‌اند.

«استارلینک» (Starlink) پروژه‌ی اینترنت ماهواره‌ای اسپیس‌ایکس است که هدف فعلی آن قرار دادن نزدیک به ۱۲ هزار ماهواره در مدار پایین زمین است تا بتواند پوشش اینترنت پهن‌باند را برای مردم روی زمین، به ویژه کاربرانی که در مناطق دورافتاده و روستایی هستند و از زیرساخت‌های مناسب اینترنت برخوردار نیستند، فراهم کند.

با شمار زیاد ماهواره‌هایی که هم‌زمان در مدار پایین زمین فعال هستند، ایده این است که حداقل یک ماهواره در هر قسمت از زمین در خط دید کاربران قرار داشته باشد و پوشش اینترنتی تقریبا پیوسته‌ای را فراهم کند. برای دسترسی به سیستم، کاربران باید دیش را در جایی نزدیک به محل استفاده، مانند بام خانه یا هر جای دیگری که همیشه بتواند دید واضحی از آسمان داشته باشد، نصب کنند.

اسپیس‌ایکس فعالیت استارلینک را در اکتبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی کرد و به کاربران در مناطق جغرافیایی خاصی از آمریکا امکان داد تا کیت آغازگر این شرکت را خریداری کنند. این کیت شامل یک پایانه‌ی کاربری (یا دیش) دایره‌ای ۵۸٫۵ سانتی‌متری (۲۳ اینچی)، تجهیزات نصب، یک روتر وای‌فای و کابل‌های لازم است.

هزینه‌ی کیت استارتر استارلینک ۴۹۹ دلار و اشتراک آن ماهانه ۹۹ دلار بود. اکنون کاربران این امکان را دارند که به جای آنتن دایره‌ای قبلی، یک آنتن مستطیلی جدید بخرند که فقط حدود ۳۰٫۵ سانتی‌متر (۱۲ اینچ) عرض و ۴۸ سانتی‌متر (۱۹ اینچ) طول دارد. این دیش جدید همچنین با وزن ۴٫۲ کیلوگرم تقریبا نیمی از دیش ۷٫۳ کیلوگرمی قبلی است. با این وجود قیمت خرید گزینه‌ی مستطیلی، بدون تغییر به‌نظر می‌رسد.

دیش جدید استارلینک 

نصب دیش مسطیلی استارلینک بر بام خانه
Credit: SpaceX/Starlink

اسپیس‌ایکس پیش از این درخواست جدیدی را برای ساخت یک دیش کوچک‌تر به کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) ارائه کرده بود که دیروز تأیید شد. عرض ۱۲ اینچ، به‌طور قابل توجهی با قطر آنتن اینترنت ماهواره‌ای شرکت رقیب، یعنی پروژه‌ی کوییپر، مطابقت دارد.

زمانی که آمازون از آنتن اینترنت پروژه‌ی کوییپر خود رونمایی کرد، اشاره داشت که هزینه‌ی کلی ساخت تجهیزات را کاهش می‌دهد اما در آگوست (مرداد) امسال، اسپیس‌ایکس اظهار کرد که دیش‌های جدید اسپیس‌ایکس مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهند بود.

به نوشته‌ی پی‌سی‌مگ «شات‌ول» (Shotwell) در کنفرانس سالانه‌ی سمپوزیوم فضایی گفته بود: «آن‌هایی که ما در اواخر امسال خواهیم داشت، تقریبا نیمی از هزینه‌ی ترمینال کاربری فعلی خواهند بود و ما فکر می‌کنیم که باز هم می‌توانیم آن را به نصف کاهش دهیم.»

در ابتدا ساخت هر دیش استارلینک برای اسپیس‌ایکس ۳۰۰۰ دلار هزینه داشت؛ به این معنی که شرکت آن‌ها را با ضرر به کاربران فروخته بود. با این حال، شات‌ول در ماه آوریل اعلام کرد که اسپیس‌ایکس توانسته است این رقم را به حدود ۱۳۰۰ دلار کاهش دهد.

وب‌سایت استارلینک اشاره می‌کند که دیش مستطیلی با یک روتر جدید ۳ در ۳ با فناوری «مولتی یوزر-مایمو» (MU-MIMO) ارائه می‌شود که مانند نسل قبلی خود پورت اترنت داخلی ندارد و اسپیس‌ایکس یک آداپتور اترنت جداگانه برای خرید توسط کسانی که به دنبال اتصال با کابل هستند، ارائه می‌دهد.

سفارش دیش مستطیلی استارلینک

آنتن مستطیلی جدید از هم‌اکنون در سایت استارلینک قابل پیش‌سفارش است.
Credit: SpaceX/Starlink

علاوه بر این، به‌نطر می‌رسد کسانی که دیش مستطیلی را می‌خرند، هنگام نصب تجهیزات در خانه، گزینه‌های جانبی بیشتری دارند. راهنمای نصب جدید، انواع متفاوتی از تیرک‌ها را نشان می‌دهد که به دیواره‌های ساختمان متصل می‌شود و حتی یک تیر عمودی بلند هم وجود دارد که کاربران می‌توانند به سادگی آن را به زمین حیاط خود متصل کنند و طبق انتظار، راهنمای لوازم جانبی دیش استارلینک، اشاره می‌کند که این گزینه نیاز به حفاری دارد.

اسپیس‌ایکس ادعا می‌کند که دیش مستطیلی استارلینک هم‌اکنون برای تمام سفارش‌های جدید در آمریکا دردسترس است. با این وجود، شاید مدتی طول بکشد تا مشتریان نسخه‌ی واقعی این دیش را ببینند.

پس از پذیرش نخستین پیش‌سفارش در ماه فوریه، استارلینک به‌طور پوسته تعداد کاربران خود را افزایش داده است، به‌طوری که ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس در ماه ژوئن ادعا کرد که این برنامه ۶۹ هزار و ۴۲۰ کاربر فعال دارد. او همچنین پیش‌بینی کرد که استارلینک در ۱۲ ماه آینده، ۵۰۰ هزار کاربر خواهد داشت و به‌زودی از حالت آزمایشی خارج می‌شود.

کاربران به‌تازگی شکایت داشته‌اند که دستکاری آدرس‌هایشان در ابزار نقشه‌ی آنلاین استارلینک، منجر به تأخیر جدی در ارسال آن‌ها می‌شود. علاوه بر این استارلینک در وب‌سایت خود بیان می‌کند که کمبولد سیلیکون، تولید را به تأخیر انداخته است که بر توانایی‌های این شرکت برای انجام سفارش‌ها اثر گذاشته است.

 

عکس کاور: دیش جدید مستطیلی اینترنت استارلینک اسپیس‌ایکس
Credit: SpaceX/Starlink

منبع: The Verge