شبکه اجتماعی TRUTH SOCIAL

 شبکه اجتماعی Truth Social

 شبکه اجتماعی Truth Social بر اساس بیانیه‌ی مطبوعاتی از یکی از شرکت‌های رئیس‌جمهور سابق آمریکا،

دونالد ترامپ قصد دارد تا از شبکه اجتماعی جدید خود به نام Truth Social رونمایی کند که هدف آن طبق اعلام این شرکت، رقابت با شرکت‌های بزرگ تکنولوژی است که او را از شبکه‌های اجتماعی حذف کرده‌اند. گروه رسانه‌ و فناوری ترامپ، با اعلام این خبر افزود که این شبکه اجتماعی از ماه نوامبر فعالیت خود آغاز می‌کند و انتظار می‌رود تا در سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۲ گسترش بیشتری پیدا کند.

 شبکه اجتماعی Truth Social گروه رسانه‌ و فناوری ترامپ همچنین از همکاری با گروه Digital World Acquisition Group و تاسیس یک شرکت در شهر میامی خبر داده است. ترامپ در بیانیه مطبوعاتی به رسانه‌ها گفت: «من شبکه اجتماعی و گروه رسانه‌ و فناوری خودم را برای مقابله با استبداد غول‌های بزرگ فناوری ایجاد کرده‌ام. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که طالبان در توییتر حضور دارند، اما رئیس‌جمهور مورد علاقه‌ی شما از شبکه‌های اجتماعی طرد شده است. من بسیار هیجان‌زده هستم از اینکه می‌توانم بزودی افکار و اندیشه‌هایم را در شبکه اجتماعی Truth Social با شما به اشتراک بگذارم.»

 

 شبکه اجتماعی TRUTH SOCIAL

 

استفاده ترامپ از توییتر، سیاست را متحول کرد و به او اجازه داد تا از رسانه‌های اجتماعی برای کنار زدن رقبای سیاسی خود استفاده کند. اما در روز ۸ ژانویه یعنی دو روز پس از حمله گروهی از حامیان ترامپ به ساختمان کنگره‌ی آمریکا و در شورشی که منجر به کشته شدن چندین نفر از جمله یک افسر پلیس کنگره شد، توییتر رئیس‌جمهور سابق آمریکا را از فعالیت در شبکه‌ اجتماعی خود منع کرد. توییتر اعلام کرد که دلیل این ممنوعیت تحریک به خشونت و اقدامات ناپسند وی بوده است.

 

در ماه مارس جیسون میلر، مشاور ارشد ترامپ در مصاحبه‌ای به فاکس‌نیوز اعلام کرد که دونالد ترامپ دو یا سه ماه دیگر با شبکه اجتماعی خود برمی‌گردد. رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ماه می وبلاگ رسمی خود را راه‌اندازی کرد اما یک ماه بعد آن را بست. از زمان شورش مرگبار کنگره‌ی آمریکا در ماه ژانویه، ترامپ از فعالیت در توییتر و فیسبوک منع شده است. او علاوه‌بر توییتر، از سایر پلتفرم‌ها نیز به دلیل سانسور گفته‌هایش شکایت کرد. ترامپ مدتی است بدون مدرک ادعا می‌کند که غول‌های بزرگ فناوری در مقابل حق سکوت می‌کنند، اتهامی که  این شرکت‌ها بارها آن را رد کرده‌اند.

 

علیرغم ایجاد بسترهای جدید اجتماعی، ترامپ قصد ندارد از توییتر دست بکشد. در اوایل ماه جاری، رئیس‌جمهور سابق آمریکا از قاضی منطقه‌ای ایالات متحده خواست تا دستور اولیه‌ای را برای بازگرداندن حساب وی صادر کند. این در حالی بود که شکایت وی علیه توییتر از طریق دادگاه در حال بررسی بود. رییس‌جمهور سابق آمریکا اعلام کرده که توییتر با اجبار اعضای کنگره‌ی ایالات متحده او را تحت‌فشار قرار داده است. در این شکایت آمده است که توییتر تا حد زیادی از قدرت و کنترل خود بر گفتمان سیاسی در این کشور استفاده می‌کند که این رفتار توییتر از لحاظ تاریخی بی سابقه است و برای باز کردن بحث‌های دموکراتیک امری خطرناک به حساب می‌آید. دونالد ترامپ از صفحه‌ی توییتر خود برای اعلام تصمیمات مربوط به سیاست پرسنل‌ها (اغلب سازمان‌ها و افراد درگیر)، انتقاد از دشمنان سیاسی و انتشار اطلاعات نادرست درباره‌ی نتایج انتخابات استفاده کرده است.

 

توییتر در ابتدا پس از انتشار توییت‌هایی که دروغ های انتخاباتی نامیده می‌شد، حساب کاربری رییس‌جمهور سابق آمریکا را به دلیل نقض مکرر و شدید سیاست‌های مدنی به مدت ۱۲ ساعت ممنوع کرد. این پلتفرم دو روز بعد این ممنوعیت را دائمی کرد. دیگر پلتفرم‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک، اسنپ‌چت و یوتیوب هم رییس‌جمهور سابق آمریکا را پس از شورش‌های ۶ ژانویه منع فعالیت کردند.  در زمان ممنوعیت، دونالد ترامپ ۸۸ میلیون دنبال‌ کننده در توییتر داشت. او ادعا می‌کند که توییتر در دوران ریاست‌جمهوری‌اش هم او را به‌شدت تحت‌فشار قرار می‌داد و برخی از توییت‌های آن را اطلاعات گمراه کننده می‌نامید که به گفته این پلتفرم قوانین آن را نقض کرده است. ترامپ در پرونده دادگاه استدلال کرد که توییتر به طالبان اجازه می‌دهد تا درباره پیروزی‌های نظامی خود در سراسر افغانستان به‌طور مرتب توییت کنند.

شکایت ترامپ همچنین به قانون جدید رسانه‌های اجتماعی فلوریدا مربوط می‌شود که رسانه‌های اجتماعی را از توهین‌های آگاهانه‌ی سیاستمداران منع می‌كند و از پلتفرم‌ها خواسته است كه استانداردهای سانسور، تغییر حالت حساب‌کاربری و ممنوعیت افراد را به طور مداوم اعمال كنند. ترامپ اعلام کرده است که توییتر استانداردهای خود را به طور ثابت اجرا نکرده است. رییس جمهور سابق آمریکا همچنین بیان کرد که توییتر قوانین خود را درباره‌‌ی پست های مربوط به پاندمی کووید ۱۹ به طور متفاوتی اعمال کرده است. ترامپ ادعا می کند که طبق گزارش‌های رسانه‌ها، دلیل شورش ۶ ژانویه اعتراض مردم برای بی‌توجهی مسؤولین نسبت به پاندمی کووید ۱۹ بود.

اکنون باید منتظر ماند و دید که شبکه اجتماعی جدید دونالد ترامپ چه حواشی جدیدی را برای رئیس‌جمهور سابق آمریکا و هوادارانش ایجاد خواهد کرد.

منبع: Cnet