وب‌سایت الکسا در اردیبهشت ماه به کار خود پایان می‌دهد

پایان کار وب‌سایت الکسا

پایان کار وب‌سایت الکسا  آمازون روز چهارشنبه اعلام کرد که قصد دارد وب‌سایت آنالیز کننده‌ی ترافیک وب و سرویس رتبه‌بندی سایت‌های پربازدید خود یعنی الکسا را بعد از ۲۵ سال از آغاز فعالیتش، در تاریخ اول می ۲۰۲۲ (اول اردیبهشت ۱۴۰۱) از دسترس خارج کند. الکسا یک شرکت زیرمجموعه آمازون است و به دلیل سیستم رتبه‌بندی جهانی خود که از داده‌های ترافیک وب برای ارائه‌ی لیست محبوب‌ترین شرکت‌ها و سایت‌های اینترنتی استفاده می‌کند، از محبوبیت بالایی در بین کاربران برخوردار است.

پایان کار وب‌سایت الکسا  علاوه بر سیستم رتبه‌بندی جهانی وب‌سایت‌ها، الکسای آمازون همچنین مجموعه کاملی از ابزارهای SEO و تجزیه و تحلیل سایت‌های رقبا را با اشتراک‌های پولی در دسترس کاربران قرار می‌دهد. آمازون با انتشار یک بیانیه‌ی کوتاه اعلام کرد که پلتفرم الکسا را در می ۲۰۲۲ (اول اردیبهشت ۱۴۰۱) بازنشسته خواهد کرد و بعد از این تاریخ، هیچ آمار ماهانه‌ی جدیدی از این وب‌سایت محبوب منتشر نخواهد شد.

پایان کار وب‌سایت الکسا

 

در بیانیه‌ی منتشر شده از سایت الکسا آمده:

بیست‌و‌پنج سال پیش، سایت الکسا را ​​تأسیس کردیم. پس از دو دهه کمک به شما برای یافتن و دسترسی به بهترین منابع دیجیتالی، تصمیم دشواری گرفتیم که Alexa.com را در ۱ می ۲۰۲۲ بازنشسته کنیم. از اینکه ما را در طول ۲۵ سال، به منبعی برای تحقیق محتواهای دیجیتالی و بسیاری از خدمات دیگر انتخاب کرده‌اید از شما متشکریم و به آن افتخار می‌کنیم.

پس از انتشار این بیانیه جالب است بدانید که طبق اطلاعات منتشر شده از داده‌های، ترافیک وب‌سایت آمازون در حال کاهش مداوم بوده است. بنابراین احتمال دارد که با بسته شدن این سرویس پرطرفدار، محبوبیت آمازون هم تحت تأثیر این موضوع قرار بگیرد.

باید خاطر نشان کنیم که سایت الکسا در سال ۱۹۹۶ توسط دو کارآفرین وب، به نام‌های «بروستر کیل» و «بروس گلیت» تأسیس شد. این وب‌سایت محبوب در سال ۱۹۹۹ با ارزش ۲۵۰ میلیون دلار آمریکا توسط آمازون خریداری شد که این شرکت بزرگ الکسا را گسترش داد و آن را به یک موتور جستجو هوشمند تبدیل کرد. اما بعدها در سال ۲۰۰۸ به دلیل ایجاد مشکلاتی، این سایت موتور جست‌وجوی خود را متوقف کرد و از آن زمان به طور تخصصی به رتبه‌بندی سایت‌های پربازدید و آنالیز آن‌ها می‌پردازد.

منبع: Support.alexa