RYZEN 6000 AMD بدون یک ویژگی یک افشاگر برنامه‌های احتمالی سال ۲۰۲۲ دو شرکت بزرگ تولیدکننده‌ی تراشه یعنی AMD و اینتل را فاش کرده است. بر اساس اطلاعات منتشر...

Ryzen 6000 AMD بدون یک ویژگی

Ryzen 6000 AMD بدون یک ویژگی یک افشاگر برنامه‌های احتمالی سال ۲۰۲۲ دو شرکت بزرگ تولیدکننده‌ی تراشه یعنی AMD و اینتل را فاش کرده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده‌ از این افشاگر، شرکت AMD پردازنده‌های رایزن ۶۰۰۰ خود را (با استفاده از معماری Zen 4) در ابتدای نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد کرد، اما این تراشه‌ها هنگام عرضه یک ویژگی کلیدی را نخواهند داشت.

Ryzen 6000 AMD بدون یک ویژگی Enthusiastic Citizen فاش کرده که AMD تراشه‌های رایزن ۶۰۰۰ خود را در کنار پردازنده‌های Z670 و B650 بعد از جولای ۲۰۲۲ (تیر ماه ۱۴۰۱) وارد بازار خواهد کرد. گفته می‌شود این پردازنده‌های جدید از استاندارد PCIe 5.0 و حافظه‌ی رم DDR5 پشتیبانی می‌کنند اما برخلاف نسل دوازدهم پردازنده‌ی Alder Lake اینتل، شایعه‌ها ادعا می‌کنند که پردازنده‌های رایزن ۶۰۰۰ از حافظه‌ی رم DDR4 پشتیبانی نخواهد کرد.

RYZEN 6000 AMD بدون یک ویژگی

 

اطلاعات این افشاگر نشان می‌دهد که به غیر از معرفی تراشه‌های رایزن ۶۰۰۰، شرکت AMD برنامه‌های دیگری هم دارد. طبق آخرین شایعه‌ها و گمانه‌زنی‌ها، AMD سال آینده پردازنده‌های Zen 2 جدیدی را با نام رمز Renior X عرضه خواهد کرد. گفته می‌شود که این پردازنده‌ها همان مشخصات تراشه‌ی رایزن ۴۰۰۰G را دارند، اما از کارت‌های گرافیک یکپارچه پشتیبانی نمی‌کنند. این افشاکننده می‌گوید که AMD این تراشه‌ها را برای رقابت با پردازنده‌های نسل دوازدهم Core i3 اینتل وارد بازار خواهد کرد.

 

شایعه‌ها همچنین مدعی هستند که AMD پردازنده‌های Vermeer S خود را در نمایشگاه CES عرضه خواهد کرد. این تراشه‌ها از مشخصات تقریبا برابری نسبت به پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ برخوردار هستند و از سوکت AM4 پشتیبانی می‌کنند. تفاوت اصلی بین این تراشه‌ها پشتیبانی از فناوری ۳D V-Cache است. AMD این فناوری را در کنفرانس فناوری Computex 2021 معرفی کرد و ادعا کرده که تراشه‌های مجهز به فناوری ۳D V-Cache تا پایان سال عرضه خواهند شد. اما این اتفاق در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد و ما احتمالا باید منتظر معرفی این تراشه‌ها در نمایشگاه CES باشیم.

 

Enthusiastic Citizen علاوه‌ بر اطلاعات شرکت AMD، جزئیاتی درباره‌ی پردازنده‌های آینده Raptor Lake اینتل را هم منتشر کرده است. در توضیحات این افشاگر آمده که پردازنده‌های جدید Raptor Lake اینتل شباهت زیادی به نسل قبلی‌شان دارند. این تراشه‌های جدید همچنان از معماری هیبریدی بهره می‌برند که هسته‌های کارآمد (P) و (E) را ترکیب می‌کند، اما شایعات می‌گویند که هسته‌های E با تمام توان‌ خود عملیات پردازشی انجام خواهند داد.

 

RYZEN 6000 AMD بدون یک ویژگی

 

Enthusiastic Citizen می‌گوید که برخی قابلیت‌ها در تراشه‌های نسل دوازدهم پردازنده‌ی Alder Lake محدود شده‌اند، اما اینتل در نسل بعدی ممکن است این محدودیت‌ها را بردارد و از تمام پتانسیل هسته‌های E برای بهبود عملکرد پردازنده استفاده کند. این اطلاعات با شایعه‌های قبلی که درباره پردازنده‌های Raptor Lake شنیده بودیم مطابقت دارد. گفته می‌شود که آن‌ها همان طراحی هسته‌ی E را دارند اما هسته‌‌ی P با طراحی پیشرفته‌تری در این پردازنده‌ها قرار می‌گیرد.

اینتل قبلا از برنامه‌‌ی خود تا سال ۲۰۲۵ سرنخ‌هایی را منتشر کرده بود که این برنامه با معرفی پردازنده‌ی Alder Lake شروع شده است. بیشتر مواردی که Enthusiastic Citizen فاش کرده، چیزهایی بوده که ما قبلا از طریق شایعه‌ها یا از طریق اعلامیه‌های رسمی اینتل از آن‌ها آگاهی داشتیم. اما نکته‌ی قابل توجه‌ در اطلاعات این افشاگر این بود که پردازنده‌ی جدید Raptor Lake اینتل ممکن است از همان سوکت LGA1700 مانند تراشه‌ی Alder Lake بهره ببرد. این می‌تواند به این معنی باشد که تراشه‌های جدید با مادربردهای Z690 کار می‌کنند و همچنین از حافظه‌های رم DDR5 و DDR4 پشتیبانی می‌کنند.

منبع: Digitaltrends